Snipe USA

The Crosby Memorial Trophy

Emblematic of: Winner of qualifying series in the US National Championship series.

Donated by: Subscription by friends and members of SCIRA

Awarded to: The crew, man or woman, who crews in the majority of races for the same skipper in the US National Championship

Owned by: SCIRA

Open to: Any crew, man or woman, who crews in the majority of races for the same skipper in the US National Championship

Regatta Conditions: Same as governing races for National Championship

Trophy Responsibility and Conditions: Holder is responsible for safekeeping and condition of trophy with skipper of winning boat responsible for return of trophy in time to present to the new champion.

Revision of the Deed of Gift: At any time by agreement between the donor and International Rules Committee

Year Name Fleet Results
1947 Art Lippitt Wichita, KS
1948 Robert Vetters Corpus Christi, TX
1949 Art Lippitt Wichita, KS
1950 Fred Schenck Balboa, CA
1951 Howard McGaughey Clearwater, FL
1952 Art Lippitt Wichita, KS
1953 Fred Schenck Balboa, CA
1954 Fred Schenck Balboa, CA
1955 Helen O’Leary Westport, CT
1956 Dick Lewis Los Angeles Harbor, CA
1957 Jean Schenck Newport Harbor, CA
1958 Ron Payne Indianapolis, IN
1959 Beth Norwood Atlanta, GA
1960 Alan Levinson Indianapolis, IN
1961 Alan Levinson Indianapolis, IN RESULTS
1962 Victor Larson Jamestown, NY
1963 Eleanor Huggins Lake Merritt, CA
1964 Dave Tippett Dearborn, MI RESULTS
1965 Dan Flaherty Clearwater, FL RESULTS
1966 Jon Wegand San Diego, CA
1967 Mike Shear San Diego, CA
1968 Mike Shear San Diego, CA
1969 Mike Shear San Diego, CA
1970 Craig Martin San Diego, CA
1971 Jerry Stewart San Diego, CA RESULTS
1972 Donnie Bedford San Diego, CA
1973 Pete Connally Newport Beach, CA
1974 Barbara Chesney Miami, FL
1975 Eric Krebs San Diego, CA
1976 Barbara Chesney Miami, FL
1977 Carolyn Nute San Diego, CA RESULTS
1978 DeAnn Wright San Diego, CA
1979 Tim Dixon Island Bay, IL
1980 Greg Thomas Miami,FL
1981 Tim Dixon Island Bay, IL
1982 Todd Gay Island Bay IL
1983 Jenifer DeSouza San Diego, CA
1984 Connie Suddath Lake Lanier, GA
1985 Pat Muglia San Diego, CA
1986 Meredith Adams Narragansett Bay, RI
1987 Jane Faust Rochester, NY
1988 Chris Raab Huntington Beach, CA
1989 Lisa Manzer San Diego, CA
1990 Lianne Randall Annapolis, MD
1991 Nancy Haberland Satellite Beach, FL
1992 Jon Rogers San Diego, CA
1993 Alex Stout Annapolis, MD
1994 Jon Rogers San Diego, CA
1995 Steve Stewart San Diego, CA
1996 Connie Commette Miami, FL
1997 Eric Wilcox San Diego, CA
1998 Eric Wilcox San Diego, CA
1999 Eric Wilcox San Diego, CA
2000 Carol Cronin Narragansett Bay, RI
2001 Brian Janney San Diego, CA
2002 Pam Kelly Miami, FL
2003 Kathleen Tocke Miami, FL RESULTS
2004 Leandro Spina Ft. Lauderdale, FL
2005 Eric Wilcox Washington, DC
2006 Mark Ivey Newport Beach CA RESULTS
2007 Megan Place Ft. Lauderdale, FL
2008 Kathleen Tocke Miami, FL
2009 Kathleen Tocke Miami, FL RESULTS
2010 Kathleen Tocke Miami, FL RESULTS
2011 Kathleen Tocke Miami, FL RESULTS
2012 Cate Gundlach Miami, FL RESULTS
2013 Mac Agnese Miami, FL RESULTS
2014
2015
2016

Archives