Snipe USA

Commodore Owen E. Duffy Memorial Trophy

DuffyCommodore Owen E. Duffy Memorial Trophy

Emblematic of:      Junior Championship of the United States

Donated by:            Subscription by members of SCIRA

Owned by:               SCIRA

Awarded to:            Fleet of which the winning junior skipper is a member

Open to:                  Any number of junior skippers with junior crews from any Divisional Fleet of the USA, or possessions who regularly owns and skippers his boat, and who has participated in 5 official point score races during the season.  A junior is a boy or girl not year 20 years old on December 31in the year in which he is competing.  Late registration is permitted for junior skippers by payment of a late registration fee of $20.00.  Juniors who wish to sail and have not joined the Class at the time of the Championship may do so by paying the current dues and paying the late registration fee.

Regatta Conditions:

  1.  2-5 races
  2. Length of course at least 4 miles
  3. Not more than 3 turning marks with judges at each mark
  4. Skippers and officials meeting before start of 1st race
  5. Regatta must be sanctioned by SCIRA at least 3 weeks prior to 1st race

Trophy Responsibility and Conditions:  Name of boat, skipper and year engraved.  To be held by winner’s fleet until the succeeding year, returnable to the Executive Director, SCIRA or as directed.

Revision of Deed of Gift:  By agreement of donor and SCIRA Board of Governors

1953        Tom Frost, Newport Beach, California

1954        Billy Roberts, Chattanooga, Tennessee

1955        Billy Roberts, Chattanooga, Tennessee

1956        Jerry Thompson, Alamitos Bay, California

1957        Stewart Brown, Baltimore, Maryland

1958        Kenneth Lippincott, Jr., Clearwater, Florida

1959        Leslie Larson, Chautauqua, New York

1960        Bruce Cochran, Clearwater, Florida

1961        Greg Harris, Mission Bay, California

1962        Scott Allan, Newport Harbor, California

1963        Scott Allan, Newport Harbor, California

1964        Don Flaherty, Clearwater, Florida

1965        Alvin Bugbee, Chautauqua, New York

1966        Mark Hesselschwerdt, Grand Rapids, Michigan

1967        Mark Hesselschwerdt, Grand Rapids, Michigan

1968        Alex Kimball, Alamitos Bay, California

1969        Augie Diaz, Miami, Florida

1970        Augie Diaz, Miami, Florida

1971        Jerry Stewart, Mission Bay, California

1972        Jerry Stewart, Mission Bay, California

1973        Craig Martin, Mission Bay, California

1974        Joe Petrucci, Winthrop, Massachusetts

1975        David Chapin, Island Bay, Illinois

1976        Harry Levinson, Indianapolis, Indiana

1977        David Chapin, Island Bay, Illinois

1978        Randy Smith, Mission Bay, California

1979        John Shadden, Alamitos Bay, California

1980        John Shadden, Alamitos Bay, California

1981        John Irvine, Cowan Lake, Ohio

1982        Steve Bloemeke, Alamitos Bay, California

1983        Scott Lindley, Mission Bay, California

1984        Shawn Burke, Lake Lanier, Georgia

1985        Scott Lindley, Mission Bay, California

1986        James Bowers, Winchester, Massachusetts

1987        Scott Rowland, Cowan Lake, Ohio

1988        Brad Rodi, Mission Bay, California

1989        RD Burley, Miami, Florida

1990        Steve Lippincott, St. Petersburg, Florida

1991        Sarah Deeds, Birmingham, Michigan

1992        Mark Ivey, Alamitos Bay, California

1993        Mark Ivey, Alamitos Bay, California

1994        Sebastian Casalaina, San Francisco, California

1995        Sebastian Casalaina, San Francisco, California

1996        Dustin Kays, Atlanta, Georgia

1997        Dustin Kays, Atlanta, Georgia

1998        Steve Hochart, Mission Bay, California

1999        Brian Haines, San Diego, California

2000        Bryan Lake, San Diego, California

2001        Not sailed

2002        Mikee Anderson-Mitterling, San Diego, California

2003        Robert Ramirez, Miami, Florida

2004        Zach Brown, San Diego, California

2005        Brian Kamilar, Miami, Florida

2006        Tyler Sinks, San Diego, California

2007        Tyler Sinks, San Diego, California

2008        Nick Voss, Miami, Florida

2009        Raul Rios de Choudens, Jr., Guaynabo, Puerto Rico

2010        Nick Voss, Miami, Florida

2011        Raul Rios de Choudens, Jr., Guaynabo, Puerto Rico

2012        Raul Rios de Choudens, Jr., Guaynabo, Puerto Rico

2013        Raul Rios de Choudens, Jr., Guaynabo, Puerto Rico

2014        Raul Rios de Choudens, Jr., Guaynabo, Puerto Rico

2015        Scott Sinks, San Diego, California

 

Valspar Perpetual Trophy

Emblematic of:        Junior Championship of the United States

1937        A. M. Deacon, Western Long Island Sound, New York

1938        James Cochran, Clearwater, Florida

1939        John Salmond, Jr., Los Angeles, California

1940        Kenneth Heitman, Lake Mohawk, New Jersey

1941        Steve Bechtel, Jr., Lake Merritt, California

1942        Bruce Jamieson, Dallas, Texas

1945        Pierre Havre, Lake Merritt, California

1946        Bob Carrick, Lake Merritt, California

1947        David Lundquist, Lake Chautauqua, New York

1948        Danny Elliott, Alamitos Bay, California

1949        Dick Moran, Chautauqua Lake, New York

1950        Danny Elliott, Alamitos Bay, California

1951        Morris Whitney, Clearwater, Florida

1952        Morris Whitney, Clearwater, Florida

This trophy was retired in 1952 in favor of the Duffy Memorial Trophy

Archives