Snipe USA

2016 Jr. Snipe Nationals

2016 Jr. Snipe Nationals
June 19
20:07 2016

Filter/Bennett win Snipe Junior Nationals

In the 3rd year of its annual Junior Snipe event, Annapolis Fleet 532 / Severn Sailing Association was chosen to host to the Snipe Junior Nationals June 18-19th, in the process selecting 3 of the berths for the 2017 Junior Worlds in La Coruña Spain.  Held separately from the regular Nationals, fleet organizers worked hard to recruit and outfit 13 teams to participate in what was mostly a borrowed boat event.  While the event attracted many new sailors to the Snipe, the results favored those with a history in the class. Snipe legacy and SSA hometown favorites Christian Filter and crew Jessica Bennett won the regatta with strong contention from Christian Cyrul (Privateer YC) and crew Max Hetherington-Young (Winchester BC).  Both skippers were previous winners of the Special Junior Nationals.  Third place was awarded to Snipe newcomer Kyle Mergenthaler (Lake Norman YC) with crew Emily Gilreath (Jacksonville YC).  Audrey Hetherington-Young (Winchester BC) won the Special Junior “Old Man Diaz” award with dad Kevin crewing.  Note that she beat some high school and college sailors in the process!

The Clinic on Friday afternoon sponsored by North Sails and run by their One Design expert Steve Pickel helped get kids new to the Snipe up to speed on boat rigging and handling.  Many of the fleet had only sailed Opti and 420’s, so the clinic was key to having a positive experience in the Snipe!  A pizza party and an Ice Cream Sundae bar provided by the Reisinger family topped off a great opening day of the event.

On Saturday morning PRO Steve Podlich kept the fleet ashore due to the lack of breeze. An impromptu corn-hole tournament helped fill the time postponed on shore! When the fleet finally got out to the course a race was started, but subsequently abandoned due to the rapidly dying breeze. Four races were eventually completed with the fleet having to wait until 2pm for the sea breeze build to 5-8, minimum necessary to get through the serious pleasure boat chop.  With the fleet not returning to shore until past 6pm, the Chipotle dinner with Sandy Westphal’s famous Texas Sheet Cake was a welcome sight!   It even revived the sailors enough to have a short debrief run by expert Sniper Henry Filter.  Our Protest Committee of Kim Couranz, Brett Davis, and Ted Morgan heard one protest filed for redress.  The kids also loved the door prizes provided by the Olivia Constants Foundation and North Sails.

Sunday also looked iffy with a dying westerly, but built nicely to 8-10 by 11:30, allowing for 3 more races and the drop that happened after the 6th race was completed. The racing was very tight in a challenging Chesapeake Bay conditions.  While Filter/Bennett won by 7 points in the end, coming into the last race they were only separated by one point from Cyrul/Hetherington-Young.  The jockeying for Third Place was even tighter – going into the last race, 4 boats were in a virtual tie for 3rd place.  A strong 3rd place finish helped Mergenthaler/Gilreath rise to the top with their drop race.

This regatta could not have happened without the cooperation of the local fleet (many of whom made their boats available to juniors), but particular the tireless efforts of Chris Ryan (charters and “sales”), “Super PRO” Steve Podlich, Steve Pickel (boat boy & clinic), Alex Pline (SCIRA rep, boat boy & scoring), and the hospitality team of Josh & Danielle Romme, Sandy Westphal, and Liz Filter.  Parents Mark Bennett & Mike Mergenthaler chipped in with on-the-water support and Jill Bennett provided the awesome photos she donated for publicity.

Fleet 532 is very pleased with the bridge this type event builds with the younger sailors – we netted over 15 new SCIRA memberships!  We are already making plans for next year’s event to be the 4th Annual Junior ACC’s and Annapolis Snipe Invite for Under 30 sailors.  Mark your calendars to join us next year the third weekend in June!

Lisa Pline, Regatta Chair

 

Pos Sail Skipper/Crew Club 1 2 3 4 5 6 7 Total
Points
Pos
1 30552 Christian Filter/Jessica Bennett SSA 1 1 3 1 3 4 [5] 13.00 1
2 30600 Christian Cyrul/Max Hetherington-Young Privateer YC 10 3 1 2 1 3 [11] 20.00 2
3 29782 Kyle Mergenthaler/Emily Gilreath Lake Norman YC 6 2 2 7 7 [10] 3 27.00 3
4 28142 Tyler Mowry/Annabelle Hutchinson AYC 3 6 4 6 5 [8] 4 28.00 4
5 29987 Phil Davis/Lydia McPherson SSA [9] 8 7 4 2 2 6 29.00 5
6 30391 Harrison Koller/Remington King AYC 2 7 8 5 8 [9] 1 31.00 6
7 31313 Katherine Bennett/Lexi Pline SSA [7] 5 5 3 6 5 7 31.00 7
8 30337 James Golden/George Kaye AYC 4 4 6 9 [11] 7 10 40.00 8
9 29704 *Audrey Hetherington-Young/Kevin Hetherington-Young Windchester BC 11 11 11 8 4 6 [12] 51.00 9
10 2914 Andrew Schoene/Hana Zwick SSA [13] 12 12 12 13 1 2 52.00 10
11 30301 Harrison Reisinger/Nicole Ryan SSA 5 9 9 10 10 [12] 9 52.00 11
12 31007 Guy Thomas/John Woodward Lincoln SC 8 10 10 [11] 9 11 8 56.00 12
13 26280 Sander Miller/Ryan Hagler SSA 12 [14/DNF] 14/DNC 14/DNC 12 13 13 78.00 13

Notes

(1) Scoring System is ISAF Low Point 2013-2016
(2) Time limit expired (TLE) penalty is: Finishers plus 2
(3) Finishes in [brackets] denote throwouts
Share

About Author

snipe

snipe

Archives